Australian Track and Field Championships Day 1

During the Australian Track and Field Championships ANQ will be posting daily highlights of the athletes competing in Sydney for the next 8 days.

Emmanuel Tagaloa (NMA) sped out of the blocks in the first heat of the U16 100m to take 1st place with a time of 11.30, being second fastest athlete in the field going into the finals. In a close race for the finals Emmanuel ran an 11.29 to take the bronze medal.

Ava Barron (MKY) in the 2nd Heat of the womenโ€™s U14 100m Preliminaries, ran a 13.28 to take 5th. Two hours later Ava backed up her performance in the 100m to take first place in the 3rd heat of the U14 400m running a time of 61.30 to proceed into the finals being run today at 3:03pm.

Good Luck to all athletes competing today and at the rest of the competition.

ANQ Athlete Day 1 results:

Cohen Dittmann (NMA) in the 2nd heat of the menโ€™s U15 100m preliminaries, ran a 12.64 to take 7th in a close race.

Amber Sweeney (TNS) in the second heat of the womenโ€™s U16 100m Preliminaries, ran a 13.26 to take 7th in the heat.  

Abeli Mukumba (TNS) in the second heat of the menโ€™s U20 100m Preliminaries, ran a 11.37 to place 8th in a close race.

Aria Lavis (CNS) in the 3rd heat of the womenโ€™s U14 400m preliminaries, ran a 63.47 to take 4th

Deklen Emonson (PRM) in the first heat of the menโ€™s U20 1500m preliminaries, ran a 4:15.48 in a tactical race to place 10th.

Dylan Heath (TNS) in the menโ€™s U16 100m preliminaries in a close race to take 7th with a time of 12.00

Elizabeth Horne (PPA) in the 3rd heat of the womenโ€™s U15 400m Preliminaries, ran a time of 60.62 to take 4th

Emma Henley (CNS) in the 2nd heat of the women’s U20 400m preliminaries, ran a time of 58.41 to take 5th

Isabella Linton (TNS) in the womenโ€™s U16 Shot Put finals, threw 13.57 to take 5th place

Kaelan Callaghan (CNS) in the 3rd heat of the menโ€™s U14 100m Preliminaries, ran a time of 12.98 to take 6th

Katelyn McGee (PRM) in the women’s U14 1500m timed finals, ran a time of 4:51.25 in the second timed final to take 5th

Keanu Hewitt Watson (TNS) in the 1st heat of the menโ€™s U14 100m preliminaries, ran a time of 12.70 to take 5th

Lillian Hughes (TNS) in the second heat of the womenโ€™s U15 400m preliminaries, ran a time of 60.14 to take 3rd and qualifying for the finals being run at 3:10pm today.

Luke McLellan (CNS) in the 1st heat of the menโ€™s U20 100m preliminaries, ran a time of 11.47 to take 9th  

Raveen Alwis (CNS) in the 2nd heat of the menโ€™s U15 100m preliminaries, ran a time of 12.29 to take 6th

Siannah McGee (PRM) in the womenโ€™s U14 1500m timed finals, ran a time of 4:52.12 to take 8th

Sofia Cullen (NMA) in the womenโ€™s U16 1500m final, ran a time of 4:50.72 to take 13th

Toby Rule (MKY) in the menโ€™s U15 1500m final, ran a time of 5:00.86 to take 17th

Todd Thorn (TNS) in the 3rd heat of the menโ€™s U20 100m preliminaries, ran a time of 11.46 to take 7th

Willow Dean (TNS) in the 3rd heat of the womenโ€™s U14 100m preliminaries, ran a time of 13.34 to take 5th

Maggie Gibson (KPL) in the 3rd heat of the womenโ€™s U16 400m, ran a time of 63.33 to take 7th

ยฉ2021 Athletics North Queensland | Home of Athletics in North Queensland

Log in with your credentials

Forgot your details?